ورزشي
عصب سیاتیک پس از جدا شدن از نخاع به نام رشته های عصبی ال۱ تا ال ۵ ،عمل عصب دهی به عضلات ناحیه کمر و باسن وعضلات این ناحیه و ارگان های لگن مثل مثانه و رحم و دستگاه تناسلی را انجام داده و پس از آن از زیر استخوان نشیمنگاهی به پاها رفته و عضلات پا و قسمت های لازم را عصب دهی می کند .

                                

 این رشته های عصبی ابتدا از دو طرف ستون مهره ها و در ادامه در محل عبور از زیر استخوان نشیمنگاهی دچار آسیب می شود . در ناحیه کمر با انحراف جانبی ستون مهره ها(اسکلیوز)یا  گودی کمر (لوردوز)عصبی که از این ناحیه عبور می کند بین بافت های سخت (استخوان)تحت فشار قرار گرفته و سلولهای زنده عصبی اصطلاحا" ملتهب میشوند . التهاب عصب باعث تورم و تحت فشار بیشتر قرار گرفتن عصب می شود .در این وضعیت در انتقال پیام های عصبی اختلال ایجاد کرده و همانطور که خواهم گفت رشته عصبی مربوط به هر منطقه از پا که باشد بدون اینکه هرگونه مشکلی در آن نقطه وجود داشته باشد علائم درد را در آنجا نشان می دهد مثلا" اگر عصب ال۵ از ناحیه کمر در گیر باشد ،چون این عصب پشت ران را عصب دهی می کند ،علائم درد در ناحیه پشت ران دیده می شود با وجود اینکه اصلا"از لحاظ بیماری این ناحیه بیماری خاصی ندارد و فقط نشانه ای برای پزشک است تا محل در گیری عصب را شناسایی کند .

این رشته های عصبی همانطور که ذکر شد پس از گذر از ناحیه کمر در ناحیه لگن از زیر استخوان نشیمنگاهی عبور می کند و با نشستن های مداوم و زیاد بین این استخوان و اجسام سخت پیرامونی تحت فشار قرار گرفته و ملتهب می شود و بر اساس مکانیسم ذکر شده قبلی التهاب آن باعث بروز بی حسی و سوزن سوزن شدن در پا می شود در این وضعیت ،یعنی سیاتیک از ناحیه لگن تمام پا تحت تاثیر قرار می گیرد .

اولین درمان برای هر دو نوع سیاتیک ابتدا استراحت مطلق است .یک هفته استراحت مطلق از فشار بر روی عصب می کاهد .لازم به ذكر است استراحت بيش از حد هم مي تواند زيان آور باشد و مشكلات زيادي را بوجود آورد . داروهای ضد التهاب هم بسیار موثرند ولی مسکن ها از آنجا که درد را کاهش می دهند و بیمار را به ادامه فعالیت تشویق می کنند مناسب نیستند . مگر اینکه بیمار از مکانیسم بیماری اطلاع کافی داشته باشد و همزمان با استراحت از دارو های مسکن پزشک هم استفاده کند .ولی زمانی که از دارو های مسکن استفاده نکنیم ویا کم استفاده کنیم :درد را بخوبی احساس می کنیم و درد عاملی است که از حرکات اضافه و غیر ضروری خودداری کرده و بدن را در وضعیت بدون درد که همان شکل صحیح است نگه داریم و به درمان سرعت بخشیم . باید توجه داشت که بعضی از دارو ها مثل ضد التهاب ها بسیار مفید هستند . برای دیدن چگونگی عصب دهی ستون مهره ها سری هم به قسمت دیسک کمر بزنید .در انجا با تصویر مناسب توضیحات لازم آورده شده است .

 

+ نوشته شده در  جمعه دوازدهم اسفند ۱۳۸۴ساعت 17:31  توسط شهرام يزداني |